Projekt
NIRAS stöttar Sida med konsultstöd

Projekt
Vi har fått i uppdrag att bistå Sida med hantering av ansökningar för de civilsamhällesorganisationer som ansöker om finansiellt stöd från myndigheten.
När Sida (Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete) gör en utlysning av finansiella medel för civilsamhällsorganisationer ska NIRAS International Consulting stötta myndigheten i att bedöma de ansökningar som kommer in.
De som ansöker om medel är organisationer som arbetar med internationellt utvecklingsarbete. De kan exempelvis vara inriktade på barnrättsfrågor, jämställdhet, klimat och miljö eller mänskliga rättigheter.
– Vi har en bred kompetens kring de här frågorna i NIRAS. Vårt jobb i det här uppdraget är bland annat att bedöma ansökningar och ge underlag till Sida gällande organisationernas kapacitet att ta emot de här pengarna. Den samlade erfarenheten i teamet är väldigt hög när det gäller civilsamhällsorganisationer, både i Sverige och internationellt, säger Karin Höglund, uppdragsledare på NIRAS International Consulting.
Karin berättar att NIRAS har ett team med experter inom organisationsbedömning och insatshantering som ser fram emot uppdraget. Experterna har även mångårig erfarenhet av olika SIDA-finansierade projekt samt partnerskap med myndigheten.
– Civilsamhällesorganisationer är oumbärliga för en positiv samhällsutveckling. Dels för att de bedriver välbehövlig verksamhet, dels för den viktiga funktion som folklig organisering fyller i ett öppet demokratiskt samhälle. Långsiktigt är dessutom organisationernas roll att fostra demokratiska medborgare som behärskar det demokratiska hantverket oerhört viktig. Det känns fint att NIRAS får vara en del av och bidra till det, säger Linnea Halvarsson, en av två affärsområdeschefer för NIRAS International Consulting.
Ramavtalet är på fem år och vi tar oss an uppdraget i partnerskap med Rightshouse.